Pitkään valmistellun tekijänoikeuslain uudistuksen viimeiset, ratkaisevat vaiheet ovat käsillä nyt toukokuussa. Jotta asianmukaisen korvauksen periaate todella toteutuisi käytännössä, tulee muutama merkittävä puute esityksestä vielä korjata.
Monissa tv-sarjoissa jaksokirjoittajana työskennellyt Ninni Saajola on vittuilun Suomen mestari, joka ei ota asioita kovin vakavasti. Hän vaatii käsikirjoittajille parempaa kohtelua ihan tosissaan.
Väinö Tannerin säätiön vuoden 2023 Mazzanon residenssipaikkojen haku päättyy 27.5.2022 kello 23.59. Haku on tarkoitettu suomalaisille ja Suomessa työskenteleville.
Viime kesänä dramaturgiksi valmistunut Liila Jokelin kritisoi luovan alan vaatimaa kohtuutonta työtahtia, mutta tekee itsekin samaan aikaan teatteriohjausta, radioteosta, kakkoslevyä ja romaania.
Vaikka Suomessa luetaan ahkerasti, ei lukulistalle välttämättä päädy kovin usein näytelmiä. Sunklo ry onkin päättänyt koota näytelmälukuintoa kutkuttavan lukuhaasteen.
Haastamme sinut lukemaan 12 näytelmää vuonna 2022!
Koronarajoituksista on aiheutunut valtavat lipputulojen menetykset teattereille. Näitä menetyksiä valtio on kompensoinut teattereille suoraan maksettavalla tuella.